Bugun...


Erdoğan ERKAYMAZ


Facebookta Paylaş

EL EMEĞİ GÖZ NURU S.S. Ayancık Kadın Eğitimci Üretin ve İşletme Kooperatifi
Tarih: 09-09-2020 09:26:00 Güncelleme: 09-09-2020 09:26:00


Son yıllarda kadınların, çalışma hayatına büyük oranda katılması ve daha aktif rol alarak girişimcilik faaliyetlerinde bulunmaları, gelişen ekonomiler için “stratejiyle” bir öneme sahiptir. Çünkü iş dünyasında zengin olmanın, kullanılmayan potansiyeli etkin hale getirmenin ve yeni iş sahaları oluşturmanın yolunun kadınların girişimciliğinin teşvik edilmesinden geçtiği iş dünyasında ifade edilmektedir. Yapılan çalışmalarda kadın girişimcilerin kişisel karakteristikleri; dinamik, bağımsız öz güvenli, rekabetçi ve amaç yönelimli olarak tanımlanmaktadır. Bu bağlamda kadınların ekonomik hayatta erkeklere öncelik verilmesi ile onları ekonomik ve sosyal gelişmeye önemli katkılar sağlayan potansiyel güç haline getirmek mümkündür. Bununla birlikte kadınları girişimcilik faaliyetlerinde önemli engellerle karşılaştıkları ve oldukça zorlandığı söylenebilir.

 

Kooperatifler toplumların refah düzeylerinin yükseltilmesinde sürdürebilir kalkınmanın ve gelişmesini sağlanmasında önemli sorumlulukları yüklenmektedir. Kooperatifler; özellikle kadın yoksulluğunun azalmasında kadınların güçlendirilmesinde etkinliklerinin arttırılmasında ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılmasında etkili araçlardan biri kabul edilmektedir. Kadın kooperatiflerinin kadın bakış açısına sahip ve kadınların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çok amaçlı girişimler olarak kurulması gerekir.  Dolayısıyla kadın kooperatifleri, kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçları ile ekonomik faaliyetlerini geliştirmek suretiyle ortaklarının sağlıklı ve gelişmiş bir çevrede yaşamalarına olanak sağlamaktadır. Kadınların ilerlemesi ve güçlendirilmesi önünde ki engellerin ortadan kaldırılmasında, kadın kooperatifliği ulusal ve uluslararası öncelikler arasında yer almalıdır

 

Kadın girişimciliği ve kadın kooperatifliği üzerine neden yazdığıma gelince; 02 Eylül Çarşamba günü “S.S. Ayancık Kadın Girişimciliği Üretim ve işletme Kooperatifi” nin davetine icabet ettiğimde gördüğüm manzara beni mutu etti ve umutlandırdı. Açılışa başta Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız olmak üzere geniş bir katılım vardı. Açılış konuşmasını yapan Müzeyyen Bulut hanımefendi; “Kadın toplum içinde ki yeri ve önemi oldukça büyüktür. Nesillerin çoğalmasında doğurgan rolü üslenen kadınların sosyal yaşam ve ekonomi içinde de etkin rol alması toplumların kazancına olacaktır. Kadınların çalışma hayatında karşılaştıkları sorunlar, kadının kendisini psikolojik ve sosyal yönden olumsuz etkilendiği kadar, ailesi ve toplum içinde ki yeri bakımından da olumsuz sonuçları almaktadır. Kadının ekonomik faaliyetle riski az ve sosyal yaşamda daha etkin olmasını sağlayacak en önemli yöntem kooperatiftir. Kadınlarımızın son yıllarda çeşitli bakanlıkların teşvikleri ile kooperatif çatısı altında örgütlenmeleri, çalışma, üreme ve pazarlama imkanlarının arttırılması, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda çalışmalar yer almaktadır. Bu düşünceden hareketle kurucuları kadın olan ve kadın istihdamı sağlayacak. Ayancık’ımızın yöresel geleneksel lezzetlerini ve el işlerini tanıtacak, bölgemize, ülkemize ve hatta yurtdışına kadar ulaştırmak amacıyla bir kooperatif kurduk” dedi. Bu anlamlı etkili konuşma sonrası açılış yapıldı. Sunumlar gezildi incelendi. Yöresel lezzetlerden oluşan ikramlar sunuldu.

 

İlçemizin sosyal ve ekonomik gelişmesine katkıda bulunmak ve sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirebilmek için ekonomik değer yaratan “S.S.  Ayancık Kadın Girişimci Üretim ve İşletme Kooperatifi” ortağı Müzeyyen Bulut, Şaziye Başar, Berna Sarısoy, Şadiye Sarısoy, Mücella Yılmaz ve Reyhan Başar’ı kutluyorum. Ürünlerinin tanıtımında ilçe yöneticilerine büyük görev düşerken, ihtiyacı olan hemşehrilerimizin de buradan alışveriş ederek katkı sunarlar düşüncesindeyim. Sonlarken Büyük Ata’mızın söylemiyle bitirmek istiyorum. “Dünyada hiçbir milletin Kadını “Ben Anadolu Kadınından fazla çalıştım. Milletimi kurtuluş ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez!” Mustafa Kemal ATATÜRKBu yazı 1817 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
  Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
 • Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
  resim yok
 • AYANCIK'TA 19 MAYIS KUTLAMALARI
  AYANCIK'TA 19 MAYIS KUTLAMALARI
 • İstanbul Feshane’de Ayancık Rüzgârı Esti
  İstanbul Feshane’de Ayancık Rüzgârı Esti
 • Ayancık'ta 2015 Yılı Yaz Kur’an kursları eğitime başladı
  Ayancık'ta 2015 Yılı Yaz Kur’an kursları eğitime başladı
 • Mahalle iftarlarının ikincisi, Belediye Caddesi'nde yapıldı
  Mahalle iftarlarının ikincisi, Belediye Caddesi'nde yapıldı
 1. Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
 2. Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
 3. AYANCIK'TA 19 MAYIS KUTLAMALARI
 4. İstanbul Feshane’de Ayancık Rüzgârı Esti
 5. Ayancık'ta 2015 Yılı Yaz Kur’an kursları eğitime başladı
 6. Mahalle iftarlarının ikincisi, Belediye Caddesi'nde yapıldı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • NECLA KARACAN VEFAT HABERİ
  resim yok
 • SAĞLIK BAKANI MÜJDEYİ VERDİ
  SAĞLIK BAKANI MÜJDEYİ VERDİ
 • AYANCIKTA KETEN ÜRETİMİ 24 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLADI
  AYANCIKTA KETEN ÜRETİMİ 24 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLADI
 • Sinopta can pazarı
  Sinopta can pazarı
 • Sinop'ta deniz şehitleri anısına yapılan tekvando şampiyonası sona erdi
  Sinop'ta deniz şehitleri anısına yapılan tekvando şampiyonası sona erdi
 • Vali Köşger nükleer santralle ilgili konuştu
  Vali Köşger nükleer santralle ilgili konuştu
 1. NECLA KARACAN VEFAT HABERİ
 2. SAĞLIK BAKANI MÜJDEYİ VERDİ
 3. AYANCIKTA KETEN ÜRETİMİ 24 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLADI
 4. Sinopta can pazarı
 5. Sinop'ta deniz şehitleri anısına yapılan tekvando şampiyonası sona erdi
 6. Vali Köşger nükleer santralle ilgili konuştu
VİDEO GALERİ
YUKARI