Bugun...


Erdoğan ERKAYMAZ


Facebookta Paylaş

TANZİM SATIŞ ÇÖZÜM MÜ?
Tarih: 18-02-2019 13:57:00 Güncelleme: 18-02-2019 13:57:00


Son günlerde gündemimize oturan kelime ‘’Tanzim’’ ne demek? Derseniz Arapça kökenli olup, düzenleme derleme anlamına gelir. Hukukta, Emlak’ta ve gündelik hayatta kullanımları mevcuttur. Buna göre ‘’Tanzim Satışlar’’ için, fiyatları kontrol altına almak ya da düzenlemek adına yapılan satışlar denilebilir. Hükümetin, sebze meyve fiyatlarının önüne geçmek için tanzim satışlarına geçti…
 

 

Pazar fiyatlarının artması ve Ocak ayında açıklanan gıda enflasyonundaki yükseliş sonrası Hükümet tanzim satış noktaları faaliyetine geçti. Vatandaşlar ucuza sebze ve meyve almak için saatlerce kuyrukta bekliyor. Uygulamadan memnun olan da var şikayet eden de var. Uzamanlar konu hakkında tanzim satışta maliyetten daha ucuz sebze satınca faturası yine halka çıkacak deniyor. Konuyla ilgili, manav ve pazarcı esnafı da; ‘’Aynı şartlarla bize versinler bizde ucuza satarız. Nakliye yok, kira yok, vergi yok, işçilik yok…’’ diyorlar.
 

 

Yaşadığım coğrafya da tanzim satış yok ama  TV’lerde izliyor gazetelerde okuyor fotoğraflar görüyoruz. Kuyruklar var, kuyruktakiler, yoksul insanlar… Hiç kimse iki kilo soğan, domates, hıyar almak için kuyrukta üşümekten mutlu olmaz. İşin ilginç yanı ise; kendilerini bu hale düşürenlerden hayranlık duyuyor olması. Onlara TV’lerinden, 16 yıllık Milli Eğitimin tornasından geçenler, aynı ideolojik bombardımana maruz kalmış aynı gemide olduklarını zannedenler. Kuyrukta bekleyenler ve memleketin bu günlere gelmesinde şu ya da bu ölçüde katkısı olanlar oh olsunu hak etmiyorlar.
 

 

Bu günlere nasıl mı geldik. 17 yıllık iktidar, yüksek faizle Türkiye’yi yabancılara soydurup, borç bulup yedi, yedirdi, gıda ithalatı bağımlı yaptı. Eskiden kurulmuş Tarım Kredi Kooperatifleri ile Köy kalkınma Kooperatifleri desteksiz bıraktı. Tarım kesiminde üretici üretimine küstü. Üretici ile dağıtıcı zincirinin: Haldeki komisyoncu, toptancı, bölgenin tüccarı, semtin pazarcısı bir araya getirebilen ve ‘’Dünya ile rekabet edebilir, mukayeseli üstünlüğe sahip kaliteli organik üretimim yapacak ‘’örgütlenmeler, birlikler, yol gösterici iş ortakları, modeller kuramadı hatta devletin başındaki sorununu dile getiren çiftçiyi ‘’ Al ananı al da git’’ diyerek azarladı…

 

2004 yılından bu yana tarım alanlarımız 3-4 milyon hektar azalmıştır. Bu alan Belçika’nın yüzölçümünden fazla bir alana karşılık gelmektedir. Çiftçinin üretiminden vazgeçmesinin en önemli nedeni girdi fiyatlarındaki artışın, ürün fiyatlarının çok üzerinde artması ve kör edemeyişidir. Gıda fiyatlarının artışı ile ilgili olarak yapılması gereken, öncelikle sorunun doğru olarak saptanıp, bu sorunu giderici, kalıcı çözümler üretilmesi, üretim artışını sağlayacak, çiftçilerin karlı üretim yapmasını mümkün kılacak politikaların gecikmeksizin uygulamaya konulması gereklidir.
 

 

Tanzim satışlarındaki bilinen gerçek şudur, tanzim satış gibi palyatif çözümlerle ekonomik krize pansuman yapılma girişimi: ‘’ Yerel Seçim’’ öncesi popülist bir seçim malzemesidir. Bu çaba gıda enflasyonunu da dizginlemeyecektir. Tarımın sorunu çözülmeden ülke vatandaşı ucuza ne sebze ne de meyve yiyebilir. Kısaca; ‘’ Küresel iklim değişikliğinden tutun doğru tarımsal destekler, bilinçli sulama, bilinçli gübreleme gibi buna köylünün umudunu keserek umutlarını kentlerde araması gibi toplumsal sorunları da unutmamak gerekir.

 

Sevgi ile Kalın

Erdoğan ErkaymazBu yazı 7180 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
  Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
 • Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
  resim yok
 • AYANCIK'TA 19 MAYIS KUTLAMALARI
  AYANCIK'TA 19 MAYIS KUTLAMALARI
 • İstanbul Feshane’de Ayancık Rüzgârı Esti
  İstanbul Feshane’de Ayancık Rüzgârı Esti
 • Ayancık'ta 2015 Yılı Yaz Kur’an kursları eğitime başladı
  Ayancık'ta 2015 Yılı Yaz Kur’an kursları eğitime başladı
 • Mahalle iftarlarının ikincisi, Belediye Caddesi'nde yapıldı
  Mahalle iftarlarının ikincisi, Belediye Caddesi'nde yapıldı
 1. Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
 2. Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
 3. AYANCIK'TA 19 MAYIS KUTLAMALARI
 4. İstanbul Feshane’de Ayancık Rüzgârı Esti
 5. Ayancık'ta 2015 Yılı Yaz Kur’an kursları eğitime başladı
 6. Mahalle iftarlarının ikincisi, Belediye Caddesi'nde yapıldı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • SAĞLIK BAKANI MÜJDEYİ VERDİ
  SAĞLIK BAKANI MÜJDEYİ VERDİ
 • AYANCIKTA KETEN ÜRETİMİ 24 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLADI
  AYANCIKTA KETEN ÜRETİMİ 24 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLADI
 • Sinopta can pazarı
  Sinopta can pazarı
 • Sinop'ta deniz şehitleri anısına yapılan tekvando şampiyonası sona erdi
  Sinop'ta deniz şehitleri anısına yapılan tekvando şampiyonası sona erdi
 • Vali Köşger nükleer santralle ilgili konuştu
  Vali Köşger nükleer santralle ilgili konuştu
 • SİNOP'TA SEÇİMİ CHP ALDI
  SİNOP'TA SEÇİMİ CHP ALDI
 1. SAĞLIK BAKANI MÜJDEYİ VERDİ
 2. AYANCIKTA KETEN ÜRETİMİ 24 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLADI
 3. Sinopta can pazarı
 4. Sinop'ta deniz şehitleri anısına yapılan tekvando şampiyonası sona erdi
 5. Vali Köşger nükleer santralle ilgili konuştu
 6. SİNOP'TA SEÇİMİ CHP ALDI
VİDEO GALERİ
YUKARI