Bugun...


Secaattin ÖZTÜRK


Facebookta Paylaş

AYANCIK ŞİİR GECESİ İZLENİMLERİ
Tarih: 14-12-2013 22:55:00 Güncelleme: 14-12-2013 22:55:00


Şubat 2013 ayı içerisinde İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) yönetim kurulu üyesi Sayın Pehlivan UZUN’dan şiir dinletisi için bir davet aldık. Aynı zamanda Kırıkkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi olan Pehlivan UZUN çok değer verdiğimiz, müstesna kişiliklerden birisi olması nedeniyle davetini hemen kabul ettik. Davet Sinop ili, Ayancık ilçesinde 28 – 29 Mart 2013 tarihinde yapılacak olan İLESAM Şairleriyle “1. ŞİİR GECESİ” neydi.

27 Mart 2013 Çarşamba günü sabahı Eskişehir Şairler Derneği Başkanı İbrahim SAĞIR, üyeler, ben Halil GÜRKAN ve Ahmet URFALI’dan oluşan ekiple yola çıktık. Güzel yurdumuzun güzelliklerini yudumlaya yudumlaya akşam saatlerinde Karadeniz’in incisi olmayı hak eden Ayancık’a vardık. Öğretmen evinde sıcak bir misafirperverlikle karşılandık. Odamıza yerleştikten sonra gelecek olan şair arkadaşları beklemeye başladık. Akşam yemeğinden önce Pehlivan UZUN (Ank.), Vedat FİDANBOY  (Ank.), İlter YEŞİLÇAY (Ank.), Pakize ALTAN (Ank.), İsmail TUNÇ  (Ank.), Secattin ÖZTÜRK (Ank.), Ozan Sevdai (Ank.), Feyzullah SEÇKİN (Ank.), Havva KÖSEOĞLU, (İzmir), Şerife ÇINAR (İzmir) ve Kadir GÜVEN (Kütahya) den oluşan ekip toplandı. Kısa süreli bir hasret gidermenin ardından dostane bir havada yemeklerimizi yedik. Bir süre sonra Ayancık’ın genç ve sempatik kaymakamı Sayın Suat YILDIZ ve Belediye Başkanı Ayhan ERGÜN’ün görev gereği ilçe dışında olması nedeniyle Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Arif Adil AKIN yanımıza gelerek öncelikle başkan beyin selamını iletti ve anlamlı bir samimiyetle “hoş geldiniz” dediler.

Ayancık’ta karşılaştığımız tabi güzelliklere gördüğümüz yakın ilgi de eklenince 28 Mart 2013 Perşembe gününe dinlenmiş bir şekilde uyandık. Öğretmen evi çalışanlarının sevgilerini katarak sundukları kahvaltımızı ederken kaymakam Sayın Suat YILDIZ ve Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Arif Adil AKIN’ın tatlı dili ve güler yüzü yine bize eşlik etti.

Aynı gün saat 15.30 da Sayın Pehlivan UZUN’un vereceği "Tarihi Dönem İçinde Türkçe" konulu konferansı izlemek üzere ilçelerde görmeye pek alışık olmadığımız özellik ve güzellikteki 600 kişilik belediyeye ait “Ayancık Belediyesi Kültür Merkezi” isimli salonda yerlerimizi aldık. Büyük çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu çok sayıdaki seyircilerin protokol kısmını Kaymakam Suat YILDIZ, Belediye Başkan Vekili İlyas Özdemir, İlçe Em. Müdürü Tuncay PEKİN, Garnizon Komutanı Yzb. Volkan Torun, İlçe Mil. Eğt. Md. Orhan KÖKSAL, Bel. Bşk. Yrd. Arif Adil AKIN ve diğer görevliler oluşturmuştu. Pehlivan UZUN konferansa dilin tanımını yaparak başladı. Önemi üzerinde örneklerle açıklamalarda bulundu. İzleyicilerin tümünün memnun ayrıldığı ve oldukça yararlı olduğuna inandığım konferanstan sonra Belediyeye ait Kültür evinin emekliler lokalinde çay ikramı ve akabinde küçük bir ilçe gezisi yapıp öğretmen evine döndük.

Akşam Kaymakam Suat Bey ve Bel. Bşk.Yardımcısı Adil Bey yine bizimle beraberdi. Bu beraberlik beni son derece memnun etti, hem Ayancık’ın  hem de ülkenin geleceği bakımından umutlandırdı. Aslında ilçeyi gezerken gördüğümüz, Ayancık Çayı ıslah çalışmaları,sahildeki düzenlemeler, her yıl temmuz ayında yapılan ve 24 yıldır süren “Kültür-Keten ve Ahşap Festivali” vb. Mahalli ve mülki idarenin ne kadar uyumlu çalıştığının göstergesiydi.İşleri gereği şehir dışında olan ancak gıyabında kısa şehir gezilerimizde ilçenin gelişimi ve değişimi noktasında büyük gayretleri olduğunu öğrendiğimiz Belediye Başkanı Ayhan Ergün’ü ve ekibini de başarılarından dolayı tebrik etmemek olmaz.

29 Mart 2013 Cuma Günü bize tahsis edilen iki adet minibüs ile Sinop gezisine götürüldük. Belediye zabıta görevlisi Sayın Hasan YILDIZ’ın samimi rehberliğinde Sinop’u ve tabi ki ünlü hapishanesini gezdik.

Akşam yemeğine Sinop Valisi Sayın Dr. Ahmet CENGİZ’in de katılacağını öğrenmek bizi heyecanlandırdı. Çünkü daha evvel katıldığımız bu tür kültür etkinliklerinde valilerle yemek yemek pek alışık olmadığımız bir şeydi. Tam vaktinde gelen Sayın Valiyle birlikte yediğimiz yemekten sonra tekrar etkinlik salonu AKM’de yerimizi aldık.Sunuculuğunu Önder ve Zeynep hocamızın yaptığı dinletinin açılış konuşmasını samimi ve sempatik davranışlarına alıştığımız Kaymakam Sayın Suat YILDIZ yaptı. Arkasından aynı samimi ve sempatik tavırlarla Sinop Valisi Sayın Dr. Ahmet CENGİZ sahneye geldi. Her haliyle bilgi dolu, kültür adamı olduğu belli olan Valinin, destekleyici, teşvik edici konuşmasının sonunda bir şiir okuması, üstelik de bu şiirin Sinop ile ilgili olması beni çok duygulandırdı. İLESAM üyesi şairlerin birbirinden güzel şiirlerini okuduğu programı sonuna kadar büyük bir ilgiyle izleyen Vali Sayın Dr. Ahmet CENGİZ hepimizle vedalaşarak salondan ve Ayancık’tan ayrıldı.Bu arada Belediyenin salon ve ses görevlilerine de hazırladıkları muhteşem ambianstan dolayı teşekkür etmek isterim. Bizler de öğretmen evine dönerken” Ya Rabbim, bu vali- kaymakam – belediye başkanı birlikteliğini bütün il ve ilçelerimize nasip et.” diye dua etmekten kendimi alamadım.

30 Mart 2013 Cumartesi günü sabah kahvaltımızı yine kaymakam – belediye başkanı birlikteliğinin lezzetiyle yaptık. Kahvaltı sonrası karşılandığımız sıcaklığın daha fazlası bir sıcaklık ve samimiyetle II.Ayancık Şiir gecesinde buluşmak temennileri ile uğurlandık. Saygılarımla.Bu yazı 42955 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
  Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
 • Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
  resim yok
 • AYANCIK'TA 19 MAYIS KUTLAMALARI
  AYANCIK'TA 19 MAYIS KUTLAMALARI
 • İstanbul Feshane’de Ayancık Rüzgârı Esti
  İstanbul Feshane’de Ayancık Rüzgârı Esti
 • Ayancık'ta 2015 Yılı Yaz Kur’an kursları eğitime başladı
  Ayancık'ta 2015 Yılı Yaz Kur’an kursları eğitime başladı
 • Mahalle iftarlarının ikincisi, Belediye Caddesi'nde yapıldı
  Mahalle iftarlarının ikincisi, Belediye Caddesi'nde yapıldı
 1. Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
 2. Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
 3. AYANCIK'TA 19 MAYIS KUTLAMALARI
 4. İstanbul Feshane’de Ayancık Rüzgârı Esti
 5. Ayancık'ta 2015 Yılı Yaz Kur’an kursları eğitime başladı
 6. Mahalle iftarlarının ikincisi, Belediye Caddesi'nde yapıldı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • NECLA KARACAN VEFAT HABERİ
  resim yok
 • SAĞLIK BAKANI MÜJDEYİ VERDİ
  SAĞLIK BAKANI MÜJDEYİ VERDİ
 • AYANCIKTA KETEN ÜRETİMİ 24 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLADI
  AYANCIKTA KETEN ÜRETİMİ 24 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLADI
 • Sinopta can pazarı
  Sinopta can pazarı
 • Sinop'ta deniz şehitleri anısına yapılan tekvando şampiyonası sona erdi
  Sinop'ta deniz şehitleri anısına yapılan tekvando şampiyonası sona erdi
 • Vali Köşger nükleer santralle ilgili konuştu
  Vali Köşger nükleer santralle ilgili konuştu
 1. NECLA KARACAN VEFAT HABERİ
 2. SAĞLIK BAKANI MÜJDEYİ VERDİ
 3. AYANCIKTA KETEN ÜRETİMİ 24 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLADI
 4. Sinopta can pazarı
 5. Sinop'ta deniz şehitleri anısına yapılan tekvando şampiyonası sona erdi
 6. Vali Köşger nükleer santralle ilgili konuştu
VİDEO GALERİ
YUKARI